Chess League   Chess League Logo
 
Leinster Chess Union
Home  |  Leinster Chess Union  |  League Table  |  Cross Table  |  Teams and Players  |  Points Table
Div 3 Ennis Shield 2023 - 2024
Round 1
DateHome TeamAway TeamResult
Sat 23 Sep 23DrumlishBalbriggan2  –  4
Thu 21 Sep 23Inchicore BInchicore A1  –  5
Sat 23 Sep 23St BenildusDundalk2  –  4
Sat 07 Oct 23KilkennySkerries2  –  4
Thu 21 Sep 23PortmarnockKnights of Éanna / Rathmines3 ½  –  2 ½
Thu 21 Sep 23LucanPhibsboro2 ½  –  3 ½
Round 2
DateHome TeamAway TeamResult
Sat 30 Sep 23BalbrigganInchicore B4 ½  –  1 ½
Sat 30 Sep 23DundalkDrumlish4  –  2
Sat 21 Oct 23Inchicore AKilkenny2  –  4
Fri 06 Oct 23Knights of Éanna / RathminesSt Benildus2 ½  –  3 ½
Tue 17 Oct 23SkerriesLucan5  –  1
Mon 02 Oct 23PhibsboroPortmarnock½  –  5 ½
Round 3
DateHome TeamAway TeamResult
Sat 07 Oct 23DundalkBalbriggan2  –  4
Sat 18 Nov 23KilkennyInchicore B4 ½  –  1 ½
Sat 21 Oct 23DrumlishKnights of Éanna / Rathmines3  –  3
Thu 23 Nov 23LucanInchicore A2  –  4
Wed 18 Oct 23St BenildusPhibsboro4 ½  –  1 ½
Thu 26 Oct 23PortmarnockSkerries3 ½  –  2 ½
Round 4
DateHome TeamAway TeamResult
Sat 02 Dec 23BalbrigganKilkenny4 ½  –  1 ½
Sat 04 Nov 23Knights of Éanna / RathminesDundalk2 ½  –  3 ½
Thu 30 Nov 23Inchicore BLucan0  –  5
Sat 04 Nov 23PhibsboroDrumlish1 ½  –  4 ½
Thu 30 Nov 23Inchicore APortmarnock2 ½  –  3 ½
Tue 07 Nov 23SkerriesSt Benildus2  –  4
Round 5
DateHome TeamAway TeamResult
Sat 16 Dec 23Knights of Éanna / RathminesBalbriggan2  –  4
Sat 09 Dec 23LucanKilkenny1 ½  –  4 ½
Sat 16 Dec 23DundalkPhibsboro4  –  2
Sat 09 Dec 23PortmarnockInchicore B3 ½  –  2 ½
Sat 16 Dec 23DrumlishSkerries5  –  1
Wed 06 Dec 23St BenildusInchicore A1 ½  –  4 ½
Round 6
DateHome TeamAway TeamResult
Sat 20 Jan 24BalbrigganLucan5  –  1
Mon 15 Jan 24PhibsboroKnights of Éanna / Rathmines1  –  4
Sat 02 Mar 24 KilkennyPortmarnock
Sat 13 Jan 24SkerriesDundalk3 ½  –  2 ½
Thu 18 Jan 24Inchicore BSt Benildus1 ½  –  4 ½
Sat 20 Jan 24Inchicore ADrumlish3 ½  –  2 ½
Round 7
DateHome TeamAway TeamResult
Sat 10 Feb 24PhibsboroBalbriggan1 ½  –  4 ½
Thu 14 Mar 24 PortmarnockLucan
Fri 16 Feb 24Knights of Éanna / RathminesSkerries2  –  4
Sat 09 Mar 24 St BenildusKilkenny
Sat 10 Feb 24DundalkInchicore A3  –  3
Sat 17 Feb 24DrumlishInchicore B4  –  2
Round 8
DateHome TeamAway TeamResult
Sat 23 Mar 24 BalbrigganPortmarnock
Tue 27 Feb 24 SkerriesPhibsboro
Thu 21 Mar 24 LucanSt Benildus
Thu 29 Feb 24 Inchicore AKnights of Éanna / Rathmines
Sat 06 Apr 24 KilkennyDrumlish
Sat 24 Feb 24 Inchicore BDundalk
Round 9
DateHome TeamAway TeamResult
Tue 09 Apr 24 SkerriesBalbriggan
Wed 03 Apr 24 St BenildusPortmarnock
Mon 11 Mar 24 PhibsboroInchicore A
Sat 13 Apr 24 DrumlishLucan
Fri 22 Mar 24 Knights of Éanna / RathminesInchicore B
Sat 13 Apr 24 DundalkKilkenny
Round 10
DateHome TeamAway TeamResult
Sat 13 Apr 24 BalbrigganSt Benildus
Thu 18 Apr 24 Inchicore ASkerries
Sat 20 Apr 24 PortmarnockDrumlish
Thu 04 Apr 24 Inchicore BPhibsboro
Sat 20 Apr 24 LucanDundalk
Sat 20 Apr 24 KilkennyKnights of Éanna / Rathmines
Round 11
DateHome TeamAway TeamResult
Sun 12 May 24 Inchicore ABalbriggan
Sun 12 May 24 DrumlishSt Benildus
Sun 12 May 24 SkerriesInchicore B
Sun 12 May 24 DundalkPortmarnock
Sun 12 May 24 PhibsboroKilkenny
Sun 12 May 24 Knights of Éanna / RathminesLucan
Fixtures and Results
Div 1 Armstrong Cup
Div 2 Heidenfeld Trophy
Div 4 O'Hanlon Cup
Div 5 BEA Cup North
Div 5 BEA Cup South
Div 6 Bodley Cup North
Div 6 Bodley Cup Central
Div 6 Bodley Cup South