Chess League   Chess League Logo
 
Leinster Chess Union
Home  |  Leinster Chess Union  |  League Table  |  Cross Table  |  Teams and Players  |  Points Table
Div 5 BEA Cup North 2023 - 2024
Round 1
DateHome TeamAway TeamResult
Sat 30 Sep 23BalbrigganAer Lingus1  –  4
Mon 18 Sep 23BlanchardstownPhibsboro2 ½  –  2 ½
Thu 21 Sep 23Naomh Barróg ANaomh Barróg B3 ½  –  1 ½
Sat 23 Sep 23DCUChess Kings4 ½  –  ½
Sat 23 Sep 23MalahidePortmarnock4  –  1
Mon 18 Sep 23Elm Mount AElm Mount B3  –  2
Round 2
DateHome TeamAway TeamResult
Mon 16 Oct 23Aer LingusBlanchardstown3 ½  –  1 ½
Sat 14 Oct 23Naomh Barróg BBalbriggan1  –  4
Mon 09 Oct 23PhibsboroDCU1  –  4
Thu 05 Oct 23PortmarnockNaomh Barróg A3  –  2
Sat 30 Sep 23Chess KingsElm Mount A1 ½  –  3 ½
Mon 02 Oct 23Elm Mount BMalahide3 ½  –  1 ½
Round 3
DateHome TeamAway TeamResult
Thu 02 Nov 23Naomh Barróg BAer Lingus2  –  2
Sat 04 Nov 23DCUBlanchardstown5  –  0
Sat 11 Nov 23BalbrigganPortmarnock4 ½  –  ½
Mon 16 Oct 23Elm Mount APhibsboro4 ½  –  ½
Thu 12 Oct 23Naomh Barróg AElm Mount B3  –  2
Sat 21 Oct 23MalahideChess Kings3  –  2
Round 4
DateHome TeamAway TeamResult
Mon 27 Nov 23Aer LingusDCU½  –  4 ½
Thu 23 Nov 23PortmarnockNaomh Barróg B2 ½  –  2 ½
Mon 20 Nov 23BlanchardstownElm Mount A1  –  4
Sat 18 Nov 23Elm Mount BBalbriggan3 ½  –  1 ½
Mon 20 Nov 23PhibsboroMalahide2 ½  –  2 ½
Sat 04 Nov 23Chess KingsNaomh Barróg A0  –  5
Round 5
DateHome TeamAway TeamResult
Thu 07 Dec 23PortmarnockAer Lingus1 ½  –  3 ½
Mon 11 Dec 23Elm Mount ADCU1 ½  –  3 ½
Thu 07 Dec 23Naomh Barróg BElm Mount B3  –  2
Sat 09 Dec 23MalahideBlanchardstown3 ½  –  1 ½
Sat 09 Dec 23BalbrigganChess Kings2  –  3
Thu 07 Dec 23Naomh Barróg APhibsboro3  –  2
Round 6
DateHome TeamAway TeamResult
Mon 29 Jan 24Aer LingusElm Mount A2  –  3
Mon 29 Jan 24Elm Mount BPortmarnock3  –  2
Sat 10 Feb 24DCUMalahide3 ½  –  1 ½
Sat 20 Jan 24 Chess KingsNaomh Barróg B
Mon 29 Jan 24BlanchardstownNaomh Barróg A½  –  4 ½
Sat 17 Feb 24PhibsboroBalbriggan3  –  2
Round 7
DateHome TeamAway TeamResult
Mon 12 Feb 24Elm Mount BAer Lingus2 ½  –  2 ½
Sat 17 Feb 24MalahideElm Mount A2 ½  –  2 ½
Sat 10 Feb 24PortmarnockChess Kings1  –  4
Thu 22 Feb 24 Naomh Barróg ADCU
Thu 29 Feb 24 Naomh Barróg BPhibsboro
Sat 24 Feb 24BalbrigganBlanchardstown1  –  4
Round 8
DateHome TeamAway TeamResult
Mon 26 Feb 24 Aer LingusMalahide
Sat 24 Feb 24 Chess KingsElm Mount B
Mon 04 Mar 24 Elm Mount ANaomh Barróg A
Mon 11 Mar 24 PhibsboroPortmarnock
Sat 02 Mar 24 DCUBalbriggan
Mon 11 Mar 24 BlanchardstownNaomh Barróg B
Round 9
DateHome TeamAway TeamResult
Sat 23 Mar 24 Chess KingsAer Lingus
Thu 21 Mar 24 Naomh Barróg AMalahide
Mon 25 Mar 24 Elm Mount BPhibsboro
Sat 23 Mar 24 BalbrigganElm Mount A
Thu 28 Mar 24 PortmarnockBlanchardstown
Thu 28 Mar 24 Naomh Barróg BDCU
Round 10
DateHome TeamAway TeamResult
Mon 08 Apr 24 Aer LingusNaomh Barróg A
Sat 06 Apr 24 PhibsboroChess Kings
Sat 20 Apr 24 MalahideBalbriggan
Mon 08 Apr 24 BlanchardstownElm Mount B
Mon 22 Apr 24 Elm Mount ANaomh Barróg B
Sat 20 Apr 24 DCUPortmarnock
Round 11
DateHome TeamAway TeamResult
Sun 12 May 24 PhibsboroAer Lingus
Sun 12 May 24 BalbrigganNaomh Barróg A
Sun 12 May 24 Chess KingsBlanchardstown
Sun 12 May 24 Naomh Barróg BMalahide
Sun 12 May 24 Elm Mount BDCU
Sun 12 May 24 PortmarnockElm Mount A
Fixtures and Results
Div 1 Armstrong Cup
Div 2 Heidenfeld Trophy
Div 3 Ennis Shield
Div 4 O'Hanlon Cup
Div 5 BEA Cup South
Div 6 Bodley Cup North
Div 6 Bodley Cup Central
Div 6 Bodley Cup South